31 NUMARALI REKLAM ALANI
Deve güreşleri yasaklanıyor

Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yaklaşık 200 yıldır düzenlenen geleneksel deve güreşleri yasaklanıyor. TBMM Dilekçe Komisyonu şiddet içerdiği gerekçesiyle hayvan severlerin tepkisini çeken deve güreşlerini mercek altına aldı. Ege’de Osmanlı Padişahı Sultan II. Mahmut zamanında gerçekleştirilmeye başlanan ve zamanla bütün bölgeye yayılan deve güreşleriyle ilgili TBMM’ne gelen şikayet dilekçelerinin artması komisyonu harekete geçirdi.

 

Aydın’da yaşayan Nazım Yılmaz adlı vatandaşın başvurusunu işleme alan Dilekçe Komisyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan deve güreşleriyle ilgili görüş istedi. Deve güreşlerinin günümüzü Türkiye’sine yakışmadığını savunan Aydınlı vatandaşın dilekçesi 200 yıllık bir yörük geleneği olan güreşleri tartışma konusu haline getirdi.

 

Yılmaz dilekçesinde bu etkinliklerin yerine "Benim Devem Daha Güzel" adıyla güzellik yarışmaları düzenlenmesini ve develerin kanunla koruma altına alınmasını istedi. Vatandaşın isteğini yerinde bulan komisyon, bu konudaki görüşlerini bildirmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan talepte bulundu. Bakanlıktan gelen yanıta göre ilgili diğer bakanlıklarla da temasa geçecek Dilekçe Komisyonu, deve güreşleri konusunda adım atılması için çalışmalara başlayacak. Bakanlığın olumsuz görüş bildirmesi durumunda deve güreşleri yasaklanacak.

 

SAÇMA SAPAN GELENEK

Aydın’lı Nazım Yılmaz, komisyonun işleme aldığı dilekçesinde deve güreşlerinin saçma sapan bir gelenek olduğunu iddia etti.  Yılmaz şunları kaydetti: "Deve güreşleri 200 yıllık bir Yörük geleneği diye bilinir; ama işin özüne inildiğinde ne kadar saçma sapan olduğu görülecektir. İnsana hizmet için yaratılmış bütün mahlukat, insanın oyuncağı ve eğlencesi durumuna gelmiş. Gelişen medeni dünyada, ihtiyaç dışı kalmış bazı zavallı hayvanlar, insanlara eğlence malzemesi yapılmış. Güreşler için, develerin antrenmanlar yaptırılarak sahalara hazırlanması, hayvanların kızıştırılarak kapışmaları esnasında deve sucuklarından yapılan mezeler eşliğinde içilen rakılar, eğlence alanlarında hayvanların üstünlük sağlamak için birbirleriyle itişip kakışması bazen yaralanmalara ve insanların ezilme tehlikelerine kadar varmaktadır. Develer benim aklımın sınırlarını zorluyor. Devecilerin zorla kapıştırdığı hayvanların sahiplerine halı, kilim ve altın gibi maddi kazanç sağlaması havadan para kazanmak ve bunu bir festival havasında ranta dönüştürmek değil de nedir?”

 

 SÜSLEYİP ONERE EDELİM

 

Develerin Müslüman toplumlarında çok önemli bir hayvan olarak kabul edildiğini hatırlatan Yılmaz “ Peygamberimizin üzerine toz kondurmadığı devesini düşündüğümüzde, bugün kendisine Müslüman’ım diyen insanların bu faydalı hayvana yaptıkları kabul edilemez. Çöl bedevileri devenin sütünü ve tükürüğünü ilaç olarak kullanır. Yününden hırkalar yapar. Böyle değerli bir havyan insanlara eğlence olsun diye antrenmana çıkartılıyor. Hayvanların kanunlarla koruma altına alındığı zamanımızda, deve güreşleri artık yakışıksızdır. Zamanın Türkiye’ne yakışmamaktadır. Kanunlarla develer de koruma altına alınmalı. Vatandaşlara 'Benim Devem Daha Güzel' gibi en güzel deve yarışmaları yapılmalı ve sloganlarla develer süslenip onore edilmeli" önerisinde bulundu.

 

Ege’de ev ev gezeceğiz

Deve güreşlerine hayvan severler de tepki gösteriyor. Köpek ve horoz dövüşlerine karşı önemli mesafe alan hayvan hakları örgütleri, “Folklorik amaçlı gösteri” kapsamında suç sayılmayan deve güreşlerine karşı vatandaşları bilinçlendirme çalışmaları başlatacak. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Temsilcisi  Ege Sakin Bitikli, İspanya’nın pek çok bölgesinde boğa güreşinin yasaklandığını hatırlatarak, deve güreşlerinin de yasaklanması gerektiğini savundu. HAYTAP İzmir Temsilcisi Esin Önder ise develerin dövüş anında sinirle birbirlerinin kafalarını ve bacaklarını ısırdıklarını vurgulayarak, eğlence için hayvanlara eziyet edildiğini kaydetti. Önder, Ege’de ev ev gezerek vatandaşları bilinçlendireceklerini söyledi.

 Bayraklı’da yasaklandı

Düzenlendiği tüm kentlerde binlerce izleyici çeken deve güreşi festivalleri İzmir’in Bayraklı ilçesinde yasaklandı. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ilçede böyle bir duruma bir daha izin vermeyeceğini bildirdi. Gaziemir ve Bornova belediyeleri de deve güreşlerinde geri adım attı.

 

KUTU: ERKEK DEVELER GÜREŞTİRİLİYOR

Deve güreşleri Yörük kültürünün hakim olduğu  Selçuk, İzmir, İncirliova, Aydın, Muğla, Denizli, Balıkesir, Çanakkale, Burdur, Isparta ve Antalya bölgelerinde düzenleniyor.  Güreşler tek hörgüçlü dişi "yoz" develer ile "buhur" adı verilen çift hörgüçlü erkek develerin çiftleşmesinden meydana gelen ve "Tülü" adı verilen erkek develer arasında yapılıyor. Bu develer yalnızca güreş için "Savran" denilen deve bakıcıları tarafından yetiştiriliyor. Güreş develeri tıpkı atlarda olduğu gibi soya dayalı olarak seçiliyor. Güreşçi olacak Tülüler'in güreşçi develerin kanından olmasına özen gösteriliyor.

Geleneksel olarak sürdürülen deve güreşlerinin ilk defa 19 Yüzyılda Aydın'ın İncirliova ilçesine bağlı Hıdırbeyli köyünde yapıldığı tahmin ediliyor. Ancak, Münis Armağan’ın “ Batı Anadolu Tarihinde İlginç Olaylar” adlı kitabının “ Develerin Sonu” bölümünde II. Mahmut döneminde Tiure ve civarında deve güreşlerinin yapılmakta olduğu belirtiliyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner376

banner377

"CHP, yolsuzluk arıyorsa Çerçioğlu'nun icraatlarına...
Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk operasyonunun birinci yılını unutturmamak...

Haberi Oku