31 NUMARALI REKLAM ALANI
ÇEKİRGE İSTİLASI
banner339
HABER / HÜSEYİN DOĞAN
Aydın yöresinde Yeşilçekirgeler tarlaları talan ederek önüne ne geldi ise kuruttular. Çekirgelere karşı kara örümceklerde amansız bir savaş başlatarak birbirine saldırdılar. Bazı yerde örümcekler galip gelirken. Bazı yerlerde de çekirgeler galip geldi.
Aydın’da tarım alanlarını istila eden binlerce çekirge sürüsü çiftçilerin başına dert oldu. Son günlerde dünyada yaşanan felaketlerin ardından bu kez de çekirge sürülerinin tarlalara dadanması sanki olası bir felaketin habercisi mi dedirten cinsten oldu.
Aniden havaların ısınarak bahar havasına girmesiyle birlikte özellikle İncirliova’ya bağlı bulunan dağ köylerindeki araziler çekirge sürüleri ile dolup taştı. Çekirgelerin istila ettiği alanlarda meyve ve sebzelerin yanı sıra incir, asma. Zeytin ve otları yiyerek kurutan çekirgeler çiftçinin de korkulu rüyası haline geldi. Çekirgelerden korkan köylüler ne yapacağını kara kara düşünürken tarlarına giderek ağaçlarını ve otlarını kurtarmak içir seferber oldular. Çekirge görüntüsü almak için gittiğimiz yere bırakılan aracımızın kaportası bir dakika içersinde çekirge sürüsü ile dolması ise. Yaşananların hiç de küçümsenecek değerde olmadığını bir kez daha gözler önüne serdi.
HER SABAH ÇEKİRGE AVINA ÇIKIYOR
Çekirgelerden zarar gören Şükrü Cengiz. Tarlasında çift sürmeye gittiği zaman sabahları önce çekirgelerle mücadele etmek için onları taş ve sopalarla avlamaya çalışarak adeta çekirge avcılığı yaptığını söyledi. İncir ağaçlarına dadanan çekirgelerle mücadele etmek için tarlasının kenarında nöbet tutarak çekirge sürüsünü uzaklaştırmaya çalıştığını söyleyen Cengiz, “Büyük zarar gördük. Yeniden çekirgeler hortları. Onları kovmak için çekirge avına çıktım
 Ağaçların filizlerini yiyor. Aydın bölgesinde çok çekirge var. Bunlar insanı görünce otların dibine inerek saklanıyor” kurtulmanın çaresini arayacağız” dedi.
YETKİLİLERE BAŞVURACAĞIZ
İncirliova’nın bütün köylerinin çekirge istilasına uğradığını söyleyen Hamitler köy muhtarı Mehmet Atar ise. Mutlaka resmi bir yazı ile Valiliğe ve Tarım İl Müdürlüğüne başvuracağız.
Çekirgeler tarım alanlarını ve yeşil alanlarını yok etmek üzere” diye konuştu.
Köylü kadınlar ise zararın büyük olduğunu söyleyerek buna çare bulmak gerekiyor. Girdikleri yerde hiç bir şey bırakmıyorlar. Bağ bahçemiz çekirge istilasına uğradı diyerek. Sorunun yetkililerce çözülmesini istediler.
ÖRÜMCEK VE ÇEKİRGE SAVAŞI
Tarım alanlarını saran Yeşilçekirgelerden sonra kara örümceklerle savaş başladı. Çekirgelerin her alana girerek ot ve bitkileri yemesinden sonra kara örümceklerde çekirgelere karşı savaş başlattı. Kendi alanlarına girdiği ve yiyeceklerini yediği için çekirgelerle savaşan örümcekler guruplar halinde çekirgelere saldırdı. Bazı yerlerde çekirgeler galip gelirken. Bir çok yerde ise kara örümceklerin bu savaşı kazandığı gözlendi
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner376

banner377

ADÜ MÜKKEMELLİK BELGESİ ALDI
ADÜ 2013 yılında yaptığı başvuruların sonucu olarak Diploma Eki Etiketi almaya hak kazandı.

Haberi Oku